Rokrocznie lądują tu miliony pasażerów z Polski i całego świata, zarówno by zwiedzić byłą stolicę naszego kraju z Wawelem na czele, jak również by odwiedzić takie miejsca, jak np. nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, kopalnię soli w Wieliczce czy Zakopane. Transport busem z Kraków Airport możliwy jest w praktycznie każdy zakątek Małopolski! Zanim jednak wyruszysz w dalszą podróż busem w inną część województwa, zatrzymaj się jeszcze na chwilę na samym lotnisku. Co musisz o nim wiedzieć zanim na nim wylądujesz? Czym może Cię zaskoczyć?
Kraków Airport - skrót najważniejszych informacji
Lotnisko to zlokalizowane jest w Balicach przy ul. Kapitana Mieczysława Medweckiego 1, ok. 11 km na zachód od centrum stolicy Małopolski. Do 4 września 2007 roku jego oficjalną nazwą była nazwa “Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice”. Dziś jest to po prostu “Kraków Airport im. Jana Pawła II”. Jego kod IATA to KRK, natomiast ICAO – EPKK.
Port lotniczy w Balicach jest portem klasy 4D z podejściem precyzyjnym klasy I, który współdzieli drogę startową z funkcjonującą na tym terenie 8 Bazą Lotnictwa Transportowego w Balicach.
Na tę chwilę, pod kątem liczby przeprowadzanych tu operacji lotniczych, a także liczby odprawianych rocznie pasażerów, Kraków Airport plasuje się na drugim miejscu wśród polskich lotnisk. Wyprzedza je wyłącznie warszawskie Lotnisko Chopina. Loty obsługuje tu aż 20 różnych linii, przy czym większość kierunków to kierunki europejskie. Z Balic polecimy jednak także (w ramach połączeń regularnych) m.in. do Chicago, Tel Awiwu czy Dubaju.
Początki oraz patron lotniska w Balicach
Założone zostało ono jeszcze w XX wieku z polecenia księcia Hieronima Radziwiłła - ostatniego władcy Balic wywodzącego się z tego magnackiego rodu. Po jego śmierci lotnisko zaczęto użytkować w celach wojskowych i wyłącznie w ten sposób funkcjonowało ono aż do 1964 roku. Wtedy to, a dokładnie 29 lutego 1964 roku, wylądował na nim, w ramach kursu krajowego, pierwszy samolot cywilny należący do Polskich Linii Lotniczych LOT. Międzynarodowe połączenia port zaczął obsługiwać kilka lat później, tj. w 1967 roku.
Patrona port w Balicach doczekał się dopiero w 1995 roku, nadano mu imię Jana Pawła II. Decyzję tą podjęto m.in. ze względu na to, że to właśnie tu najczęściej lądował papież, gdy odwiedzał swoją ojczyznę.
3 ciekawostki na temat Kraków Airport
1) Terminal krajowy, który rocznie może obsłużyć nawet 500 000 pasażerów, według pierwotnych planów miał służyć jako garaż dla pojazdów obsługujących port.
2) O bezpieczeństwo na terenie portu w Balicach dba nie tylko Lotniskowa Straż Pożarna, Straż Graniczna czy Służba Ochrony Lotniska, lecz również profesjonalni sokolnicy, którzy z pomocą specjalnie wytrenowanych sokołów, a także jastrzębi oraz psów odstraszają ptaki stanowiące realne zagrożenie dla startujących i lądujących tu samolotów.
3) Od października 2017 roku funkcjonuje tu Centrum Edukacji Lotniczej, gdzie najmłodsi pasażerowie mogą czerpać wiedzę na temat pracy portu, a także samych lotów samolotem.
Transport z Kraków Airport
W przypadku, gdy zależy nam na tym, by dostać się do samego grodu Kraka, skorzystać możemy m.in. z komunikacji aglomeracyjnej.
Na terenie Kraków Airport w okolicach terminalu pasażerskiego zatrzymują się trzy dzienne linie autobusowe (208, 209 oraz 252), a także jedna linia nocna o numerze 902.
Od 2004 roku dojeżdżają tu także pociągi elektryczne (Pesa Acatus Plus) obsługiwane przez Koleje Małopolskie. Podróż nimi do centrum miasta trwa ok. 18 minut.
Najwygodniej będzie Ci jednak dojechać do Krakowa busem z naszej floty, który odbierze Ciebie i Twoich współpasażerów spod lotniska i zawiezie Was bezpośrednio do celu podróży. Wygodny transport busem możliwy jest także do wielu innych okolicznych miejsc, w tym do Wieliczki, Auschwitz-Birkenau, Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, a nawet do Zakopanego.
Jeśli planujesz więc wylądować w Balicach i potrzebujesz pewnego, a przy tym jednocześnie komfortowego transportu w dowolne miejsce na terenie Małopolski, skontaktuj się z nami i zamów busa!