Choroba lokomocyjna, czyli jak przygotować się do dłuższej jazdy busem

Kiedy wybierasz się w podróż busem lub innym środkiem transportu, musisz się odpowiednio przygotować. Ważne, aby skupić się nie tylko na tym, co będzie potrzebne już na miejscu, ale też na zadbaniu o swój komfort w czasie przejazdu. Jeśli cierpisz na kinetozę, nazywaną potocznie chorobą lokomocyjną, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, dzięki którym milej spędzić chwile w drodze.

Zanim ruszysz na wycieczkę

Żeby zapobiec nudnościom, problemom z oddychaniem czy uderzeniom gorąca, będącym przykładowymi objawami choroby lokomocyjnej, należy zadbać o swoje samopoczucie już przed podróżą. Przede wszystkim, aby nie doświadczyć problemów żołądkowych, nie jedz zbyt dużo i napij się ciepłej herbaty zamiast spożywać produkty gazowane. Przed wyjazdem powinieneś również się wyspać. Jeśli czekają Cię różne atrakcje, a jesteś osobą emocjonalną, być może będziesz miał problem z zaśnięciem. Dołóż jednak starań, aby położyć się odpowiednio wcześnie, gdyż zmęczony organizm łatwiej odczuwa dyskomfort związany z podróżą.

Niektóre osoby doświadczają niezbyt nasilonych objawów tylko podczas długich podróży samochodem, inne - cierpią za każdym razem, gdy korzystają z komunikacji miejskiej. Nie ma reguły, dlatego powinieneś przygotować się zgodnie z indywidualnymi cechami Twoich dolegliwości. Jeśli uczestniczyć w zorganizowanej wycieczce, warto przed podróżą powiadomić opiekuna, że zdarza Ci się mieć objawy kinetozy. Gdy nie ma przeciwwskazań, przed zajęciem miejsca w busie, możesz również wziąć leki na chorobę lokomocyjną, dostępne bez recepty.

Zadbaj o siebie podczas przejazdu

Równie ważne jak czynności podejmowane przed wyjazdem w trasę, są Twoje działania w czasie podróży. W zmniejszeniu objawów lub zapobieganiu im pomaga na przykład siadanie zgodnie z kierunkiem jazdy oraz z dala od kół pojazdu. Ponadto zamiast wpatrywać się w mijany krajobraz, który przelatuje Ci przed oczami, lepiej patrz przed siebie. Zmniejszy to uczucie dyskomfortu. Zadbaj także o dopływ świeżego powietrza lub chociaż włącz klimatyzację.